Kokedama Selam

Kokedama Tarihçesi

Kokedama tarihçesi 17. yüzyıla dayanır. Bu dönemde bir yerden bir yere seyahat etmek durumunda kalan Japonlar bitkilerini nasıl taşımaları gerektiği konusunda zorlanırlar. Çünkü saksılarla taşınan bitkiler bir süre sonra saksıdan ayrılmakta ve kökleri zarar görmekteydi. Ayrıca bitkiyi saksıyla taşımak, fazladan yük anlamına da geliyordu. Bu durumu kolaylaştırmaya çalışan Japonlar, bitkileri saksısından çıkarıp toprakla birlikte yosuna sarmayı düşündüler ve uygulamaya geçtiler. Bitkilerin bu şekilde oldukça derli toplu taşınmalarının yanı sıra bitkiler üzerinde olumlu değişiklikleri de gözlemlediler. Estetik bir görünüme sahip olan yosun topları aynı zamanda bitkinin gelişimini de destekliyordu. Bunu gözlemleyen Japonlar yosuna sardıkları bitkileri sanata dönüştürmeye karar verdiler ve bu sanat günümüze kadar ulaştı.

Wabi-Sabi Nedir?

Kokedama, Japon felsefesi “Wabi-Sabi”nin bir yansıması olarak görülmektedir. 16. yüzyılda benimsenmiş olan wabi-sabi yaşam felsefesi, kusurları sevme ve kabullenme temeline dayanır.

Kokedama, tüm doğallığıyla kusurları olan, ancak bu sayede mükemmel görünen, müthiş bir bitki sanatıdır.

Gerçek güzelliği görmeye engel olan maddi bağımlılıklardan kurtulmayı amaçlayan wabi-sabi, geçici olan güzelliklere bağlanmanın doğru olmadığını savunmaktadır.

Crassula Ovata Kokedama | Jardin Naturel

Sakin kıyıların felsefesi olarak tanımlanabilir. Sert kuralları yoktur ve ılımlı olmayı hedefler. Maddi güzelliklerin aksine, iç güzelliği görebilmeye odaklanır. Wabi-sabi doğayı, insanı, duyguları sıcaklıkla sarmalayan; şükrü ön planda tutan derin bir yaşam felsefesidir. Bu nedenle içselleştirip hayata dönüştürülmesi pek de kolay olmamaktadır. Ancak her insanın bir köşesinden kolaylıkla tutabileceği bir yaşam felsefesidir.

İnsanı ve doğadaki tüm canlıları sahip oldukları kusurlarıyla kabullenmek gerektiğini savunan wabi-sabi, sadeliğin ve yaşıyor olmanın en büyük zenginlik olduğunu dile getirmektedir.

Kokedama ve Wabi-Sabi

Günümüzde pek çok alanda wabi-sabi felsefesinden destek alınmaktadır. Kokedama bitki tasarım sanatı da bunlardan bir tanesidir.

Kokedama sanatında aynı toprağa hem bitki hem de yosun tutunur. Her ikisi de birbirlerini oldukları gibi kabul ederek uyum ve hoşgörü ile yaşarlar. Birbirlerini kabullenmeleri, gelişimlerini olumlu yönde destekler.

Kokedama Nasıl Sulanır?

Kokedama bitkisini sulamak için su dolu bir kaba kokedamayı yerleştirmek gerekir. Boyun kısmına kadar suya batmış olan kokedama yaklaşık 5-10 dakika kadar suda bekletilir. Bu süreçte suda minik kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıkların oluşumu tamamen durana kadar bitki suda bekletilmelidir. 3 sulamada bir bitki suyuna besin takviyesi yapılabilir.

Kokedama Bakımı Nasıl Olmalı?

Kokedama bitkisini ortalama 10 günde (yazın haftada 1, kışın 2 haftada 1) bir sulamak yeterli olacaktır. Yosunların daha canlı görünmesi için 2-3 günde bir yosunların üzerine su püskürtülebilir. Kokedama bitkisinin sevdiği alana göre gölge veya aydınlık alanda konumlandırmak mümkündür.

Direkt güneş ışığına maruz bırakmamak gerekir. Kokedama için ideal sıcaklık 18 – 22 santigrat derece arasıdır.

Kokedama sipariş için instagram üzerinden @kokedama.jardin hesabı ile iletişime geçebilirsiniz. Ankara’da tasarlanan bitkiler tüm Türkiye’ye ücretsiz kargo ile gönderilmektedir. kokedama

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s